Jak správně osadit

Vytvoření prosperujícího zeleného interiéru nebo osazení dekorativního květináče nemusí být zrovna náročné. Máme pro vás několik jednoduchých technik výsadby, které zajistí potřebné prostředí pro vnitřní i venkovní rostliny. Za to vás odmění svěžími, uvolňujícími zelenými pohledy v krásných dekorativních obalech. 

Natočili jsme pro vás video, jak správně osadit plastovou vložku. Díky vložce se nemusíme bát prosáknutí. Mrkněte 

Správné zavlažování a odvodnění je klíčem k prosperujícím rostlinám. Přelévání je nejčastější chybou údržby a pravděpodobně nejjednodušším způsobem, jak zabít rostlinu. Kořeny sedí v přebytečné vodě a postupně hnijí, čímž rostlinám odebírají schopnost absorbovat živiny a vlhkost. Rizika přelití lze snížit dobrým odvodněním. Vytvořením dostatečné drenážní vrstvy například použití keramzitu, kamínků, oblázků. 

Na co si dát pozor:

Obaly pro vnitřní použití:

  • vodotěsné (plastové,kompozitové ošetřené hydroizolací), většinou bez odtokové díry

pokud víme, že je obal 100% vodotěsný a bez odtokové díry, můžeme rostlinu vysadit přímo do něj. Jestli má odtokovou díru, musíme ji dobře utěsnit, aby nedošlo k prosáknutí a poničení podlahy nebo nábytku. Popřípadě musíme použít plastovou vložku.

  • porézní (betonové,kompozitové bez hydroizolace, dřevěné) 

tyto obaly byvají odolné vůči drobné zálivce, né však 100% vodotěsné. Proto může dojít k prosáknutí obalu, vytvoření ruzných map, poničení struktury obalu. Takové obaly osazujeme pouze do plastové vložky. Pokud má i odtokovou díru, opět je nutné díru dobře utěsnit.

 

Obaly pro venkovní použití:

  • vodotěsné (plastové,kompozitové ošetřené hydroizolací), bez odtokové díry

pokud máme vodotěsný obal můžeme rostlinu vysadit přímo do něj. Nemusíme se bát prosáknutí a tvoření map při vypařování vody. Nicméně, pro celoroční použití venku je potřeba vyvrtat odtokovou díru, pokud ji obal nemá. Jinak by mohlo dojít k zamrznutí přebytečné vody v zimním období a roztržení obalu.

  • porézní (betonové,kompozitové bez hydroizolace, dřevěné) většinou s odtokovou dírou

obaly jsou již předvrtány odtokovou dírou pro použití v zimním období a byvají mrazuvzdorné. Avšak pro výsadbu je lepší použít plastovou vložku do které se udělá díra pro odtok přebytečné vody z vložky. Je to proto, že obaly vytvořené z přírodních materiálů vsakují vodu, která může při vypařování tvořit fleky, mapy nebo skrvrny na povrchu obalu.

 

VÝSADBA V INTERIÉRU

 

  vysadba_4

Varianta s miskou uvnitř

Vložte misku do dekoračního obalu a umístěte výsadbový květináč na misku, pokud to prostor dovolí. Pokud je to nutné, můžete zvýšit výšku rostliny, aby lépe seděla v květináči přidáním oblázků nebo keramzitem na spod dekoračního obalu.

Rostlinu je ovšem potřeba kontrolovat, zda-li není miska plná a rostlina nestojí ve vodě. Poté je nutno misku vyprázdnit. Mohlo by totiž dojít k zahnívání kořenů. V horším případě přetečení misky a netěsnosti dekoračního obalu způsobit poničení nábytku nebo podlahy. 

 


vysadba_2 

Varianta s plastovou vložkou

Pokud musíme každou chvíli vydělávat rostlinu a vylévat misku, může to být po určité době celkem otravné. Proto můžeme použít plastovou vložku ve které vytvoříme drenážní směs.

Vložky do dekoračního obalu jsou vyrobeny z „drobného“ plastu a dodávají se v různých velikostech, aby zhruba odpovídaly velikostem obalů. Lze je oříznout na požadovanou velikost a vytvořit tak nenápadnou bariéru, která chrání dekorativní obal a váš nábytek.

 

Plastové vložky jsou ideální pro vyšší typy dekoračních obalů nebo pro případ, kdy potřebujete aby byla rostlina co nejvýše. Naplňte základnu dekoračního květináče obalovým materiálem, který se nestlačí, např. polystyrénovou pěnu a poté umístěte plastovou vložku do správné výšky pro rostlinu.

Umístěte vrstvu drenážní směsi, např. malé oblázky nebo keramzit na spodní části vložky. Keramzit jsou pečené granule z expandovaného jílu, které absorbují přebytečnou vodu.

Rostlinu ve výsadbovém květináči umístěte na drenážní vrstvu. Pokud je to nutné, přidejte další oblázky po stranách výsadbového květináče, abyste zajistili další podporu a udrželi rostlinu na místě. Pozor, ať rostlinu nepřelejete, museli by jste pak odstranit stojatou vodu, aby rostlina nezačala zahnívat.

 


 

vysadba_1

Varianta s výsazením do plastové vložky

Pokud chcete harmoničtější vzhled mezi vaší rostlinou a dekorativní nádobou, než jednoduše skrýt výsadbový květináč, zvažte vysazení přímo do plastové vložky. Postupujte podle těchto jednoduchých kroků:

 

  • Pokud máte vysoký dekorační obal, vyplňte přebytečnou mezeru obalu polystyrénovou pěnou, obalovým materiálem popřípadě i keramzitem. Zajistěte, aby výplň prázdnoty měla pevnou strukturu a po čase se nestlačovala.
  • Vložte plastovou vložku do dekoračního obalu a vytvořte drenážní vrstvu keramzitu nebo oblázků ve vhodné hloubce pro rostlinu (obvykle 2-5 cm). Plastovou vložku můžete zastřihnout nůžkami do jedné roviny s dekoračním obalem. 
  • Na dno vložky umístěte drenážní vrstvu keramzitu / oblázků.
  • Naplňte zbytek vložky vnitřní půdou pro zalévání rostlin a vložte do ní rostlinu. Poznámka: Nepoužívejte půdu ze zahrady nebo zahradní kompost, který může obsahovat škůdce.
  • Pokryjte povrch půdy dekorativními kameny nebo oblázky, aby vyhovovaly vašemu interiéru. Povrvh zarovnejte do úrovně hrany dekoračního obalu.

 


 

vysadba_5

Hydroponie - nejlepší péče o rostlinu

Hydroponie je již dlouho volbou profesionálních návrhářů interiérů.Hydroponie je pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Nejvhodnějším substrátem je v tomto případě keramzit - expandovaný jíl

Keramzit jsou pečené a expandované jílové granule určené k zadržování vody a živin a umožňující jemný průchod zpět ke kořenům rostlin. To znamená, žádný nepořádek, žádní škůdci půdy, žádné riziko nadměrného zalévání, méně zalévání (každých 4-5 týdnů) a méně hnojení (každých 4-6 měsíců).

Při zalévání rostliny bude vrstva keramzitu ve spodní části výsadbového květináče a vložky fungovat jako rezervoár zachycující a zadržující vodu a živiny pro uvolnění zpět do rostlin.

Kořenové systémy rostlin jsou obklopeny optimální vlhkostí, živinami a vzduchem v keramzitu a přizpůsobují se tím, že jsou masivější a mají menší kořenovou strukturu než standardní rostliny v květináčích. To má za následek silné a zdravé rostliny, které jsou přizpůsobivější k výsadbě v nádobách různých velikostí, s omezenou potřebou přesazování během růstu.

Hydroponie také umožňuje míchat rostliny, které mají různé požadavky na zalévání, do jediného dekorativního květináče, protože každá rostlina si z keramzitu vezme to, co potřebuje.

Výsadba rostliny hydroponie do dekorativní nádoby je jednoduchá. Postupujte podle těchto jednoduchých kroků:

  • Pokud máte vysoký dekorační obal, vyplňte přebytečnou mezeru obalu polystyrénovou pěnou, obalovým materiálem popřípadě i keramzitem. Zajistěte, aby výplň prázdnoty měla pevnou strukturu a po čase se nestlačovala.
  • Vložte plastovou vložku do dekorašního květináče, který používáte. Ořízněte výšku vložky podle hrany květináče pomocí kuchyňských nůžek tak, aby na okraji nádoby byla úhledná linie, a zajistěte tak, aby nádoba na pěstování hydroponie seděla na spodní straně vložky ve správné výšce pro rostlinu.
  • Umístěte rostlinu ve výsadbovém květináči který je určen pro pěstování hydroponie do plastové vložky. 
  • Umístěte vodní měřák na stranu dekoračního květináče, abyste získali přesný údaj o tom, kdy zalévat.
  • Naplňte okolní prostor mezi výsadbovou nádobou a vložkou dekoračního květináče více keramzitem, abyste vytvořili jednotnou vrstvu granulí na povrchu. Při zalévání rostliny vrstva keramzitu ve spodní části výsadbového květináče a vložky zachytí a zadržuje vodu pro uvolnění zpět do rostlin.
  • Pokud je to žádoucí, pokryjte povrch keramzitu dekorativními kamínky nebo oblázky, aby vyhovovaly vašemu interiéru, a zarovnejte povrch mezi okrajem květináče a rostlinou.

 

Hydroponické pěstování

Květinám, pěstovaným bez zemního substrátu, škodí studený vzduch a průvan, proto je nutné větrat jen opatrně. Potřebují světlo, ale je nevhodné vystavit je slunečním paprskům přímo. Pro zálivku a rosení nemají v oblibě chlorovanou, tvrdou a studenou vodu (optimální teplota je 20 °C).

 

Výhody

  • vhodnost pro alergiky (absence alergenů v zemině nahrazené pěstebním roztokem)
  • kontrola přesné skladby živin
  • rychlejší zakořenění
  • květiny vyrostou rychleji, takže se dřív sklízí úroda ze zelené zahrádky
  • méně častá zálivka (kořeny ponořené v živném roztoku mají dostatek vody)
  • méně časté přesazování

 

 

VÝSADBA V EXTERIÉRU

 

vysadba_3 

Varianta venkovní výsadba do obalu  

 !!! Doporučujeme vysazovat pouze do vodotěsného obalu nebo použití vnitřní plastové vložky, aby nedošlo k prosáknutí a tvoření map na stěnách !!!

Venkovní dekorační květináče potřebují drenážní otvory, aby umožnily průchod dešťové vody a zabránily stání vodě v kořenovém systému rostlin.

Pokud plánujete nechat dekorační obal po celý rok venku, zajistěte, aby byl mrazuvzdorný. Abyste zabránili hromadění ledu a praskání odtokového otvoru, ujistěte se, že je vyvýšen od podlahy, buď nějakou vkusnou podložkou, nebo je vyvýšený na nohou. Postupujte podle těchto kroků pro snadnou vysadbu:

  • Odtokový otvor ve spodní části venkovního květináče zakryjte plstěnou vrstvou nebo oddělovací látkou. To umožní odtoku přebytečné dešťové vody a zároveň udrží keramzit / oblázky na dně květináče.
  • Na dno umístěte vrstvu keramzitu / oblázků, které fungují jako vodní nádrž. V závislosti na celkové výšce dekoračního květináče by měla stačit vrstva hluboká přibližně 10 cm. U vysokých květináčů je potřeba vyplnit prázdnou spodní část nejdříve kameny a následně na ně vytvořit teprve drenážní vrstvu.
  • Mezi keramzit a půdu doporučujeme použít plstěnou vrstvu geotextílie nebo separační hadřík. Aby se zabránilo úniku půdy do keramzitu, ale aby voda stále pronikala do půdy.
  • Zbytek dekoračního obalu vyplňte zeminou / substrátem a vložte rostlinu.
  • Pokryjte povrch půdy dekorativními kameny, oblázky nebo kůrou, které vyhovují vašemu stylu a pomáhají omezit odpařování v teplém počasí.