Materiál

Přehled materiálů ze kterých se vyrábějí dekorační obaly ( květináče )

 

Kompozitní materiály ( kompozit obecně )

Kompozitní materiál, nebo zkráceně kompozit, je obecně vzato materiál ze dvou nebo více substancí s rozdílnými vlastnostmi, které dohromady dávají výslednému výrobku nové vlastnosti, které nemá sama o sobě žádná z jeho součástí. Jeden ze známých kompozitních materiálů je skelný laminát, kompozit ze skelných vláken a pryskyřice, obvykle polyesterovéObvykle jedna ze součástí dodává výrobku pevnost a druhá slouží jako pojivoPřednosti kompozitních materiálů tkví zpravidla především v jejich hmotnosti. 

Kompozitní materiály se výrazněji nedeformují (jejich mez elasticity odpovídá mezi pevnosti). Mají velmi vysokou mez únavy a jsou stabilní a spolehlivé. Kompozitní materiály mají výbornou ohnivzdornost v porovnání s lehkými slitinami, nicméně výpary mohou být toxické. Nevýhodou kompozitních materiálů s epoxidovou matricí může být citlivost na ředidlaJiné běžné chemikálie užívané ve strojích jako olejeplastická maziva, rozpouštědla, barvy či ropa kompozity nepoškozují. Kompozity stárnou v závislosti na vlhkosti a teplotě.

Nežádoucí může být nasákavost kompozitů. Kromě vynikajících mechanických a pevnostních charakteristik mají kompozitní materiály absolutní odolnost proti korozi i v agresivním prostředí, včetně UV záření, a výborné tepelně izolační vlastnosti. Kompozitní materiály jsou stálobarevné a laminátové konstrukce jsou prověřeny dlouhodobým provozem. Variabilita tvarů a barev bez omezení umožňuje dokonalé přizpůsobení specifiku dané stavební struktury.

 


 

Beton 

Jedná se o přírodní materiál nejvíce ztvárňující přirozený vzhled betonu. Je vyroben ze směsi skelných vláken a drceného kamene (obvykle vápence). Písek, cement, skelná vlákna a další prvky se někdy přidávají do směsi, aby se dosáhlo odolnosti a pevnosti. Květináče vyrobené z betonu jsou pevné, ale bývají těžké. Váha se liší v závislosti na tom, jaké množství kamenného kompozitu se výrobce rozhodne použít, ale je zaručeno, že budou těžší než sklolaminát. Pokud nejsou vytřeny ochrannou vrstvou proti prosáknutí je zapotřebí použití plastové vložky

 


 

Kompozit 

Květináče z kompozitu jsou tvořeny technologií smícháním různých variant materiálu. Nejčastěji se používá plyskyřice, skelná rohož a hlína. Jedná se poměrně o podobné složení jako u betonových květináču. Avšak, u kompozitových obalů se používá menší tloušťky stěn a lehčích materiálů. Díky tomu mají menší hmotnost. Můžou se vytvářet různé druhy povrchů, struktur. Jako pojivo se nejčastěji používá epoxidová plyskyřice, která dodává odolnost za všech podmínek. Pokud nejsou vytřeny ochrannou vrstvou proti prosáknutí je zapotřebí použití plastové vložky.

 


 

Sklolaminát

Používají se především pro výrobu větších květináčů, kde je výhodou nízká hmotnost. Jedná se také o velmi odolný materiál, který odolá venkovní vlivům. Je proto ideální pro venkovní výsadbu. Díky použitým materiálům jsou UV odolné. Dají se velmi lehce opravit, pokud dojde při manipulaci k nějakému poškození. Opravná laminátovací sada je k dispozici většinou v každém malířském obchodě. Pokud vás omrzí vzhled, dají se jednoduše přebarvit. Při správném používání tj. především při správném odtoku vody odtokovou dírou v zímních měsících, vydrží dlouhé roky. 

 

 


 

Keramika 

Na první pohled si můžete myslet, že keramický květináč je terakotový květináč s dobrým nátěrem. Keramické květináče jsou však obvykle glazovány vrstvou laku, který zabraňuje vysychání hlíny stejnou rychlostí, jako by tomu bylo v neglazovaném hliněném nebo terakotovém květináči. Některé keramické květináče se prodávají bez jakýchkoli drenážních otvorů, což znamená, že kořeny budou sedět ve velmi vlhkých podmínkách. Pokud se rozhodnete použít tyto květináče, bude nejlepší vybrat si rostlinu, která zvládne sezení ve stojaté vodě – a vaše možnosti budou omezené. Pokud budete dbát na to, abyste nepřemokřili a pečlivě monitorovali půdu, je jistě možné chovat pokojové rostliny v těchto prostředích. Přesto si ušetříte spoustu problémů, když se rozhodnete pro květináč s drenážními otvory. I s drenážními otvory budou glazury na keramice stále způsobovat, že tyto květináče zadržují více vlhkosti než nenatřená terakota. Nejlepší pokojové rostliny pro keramické květináče jsou ty, které preferují rovnoměrně vlhkou půdu – obecně ty, které se adaptovaly na vlhčí prostředí v přírodě. Samozřejmě, že jednou obrovskou výhodou keramiky oproti terakotě je její vzhled. Ve srovnání se všemi krásnými barvami, vzory a styly, které můžete v keramice najít, se terakota může zdát trochu nudná. Pokud chcete zasadit rostlinu do keramického květináče bez drenážních otvorů, několik snadných úprav udělá velký rozdíl. Stačí přidat vrstvu hrubého štěrku, oblázků nebo říčních kamenů na dno keramického květináče a to umožní vodě odtékat z nádoby, pryč od kořenů rostliny.